پیشتازان طبس


 به پیشنهادهای زیر فکر کنید و سیستم یادداشت برداری خود را بهبود بخشید.

1-فعالانه به درس گوش دهید.اگر ممکن است قبل از نوشتن فکر کنید ولی مراقب باشید از یادداشت برداری عقب نمانید.

2-ذهن خود را نسبت به مطالبی که با آن مخالفید،باز بگذارید .اجازه ندهید بحث کردن در یادداشت برداری شما مداخله کند.

3-اگر پرسشی برایتان پیش آمده که به موضوع مربوط می شود،آنرا بپرسید.

4-از علائم استاندارد یادداشت برداری، شامل نقطه گذاری ها، اختصارات، حاشیه ها و... استفاده کنید و آن را در خود بپرورانید.

5-یادداشتهای خود را در دفتری بزرگ نگهداری کنید.تنها حسن دفترچه های کوچک در آسانی حمل آنهاست،ولی برای هدف اصلی شما مناسب نیستند.دفتر بزرگ به شما امکان می دهد حاشیه گذاری مناسب را رعایت کنید .

6-هرگاه از بخشی از صفحه به بخشی دیگر همان صفحه می رسید یک جای خالی باقی بگذارید تا در صورت لزوم در آینده آن را با مطالب تکمیلی پر کنید . هدف شما ،یادداشت برداری مفید است و نه صورت نگهداری اوراق .

7-در پی سرنخ های نکات مهم باشید.یعنی تکرار نکات تأکیدی، تغییر در آهنگ صدا، فهرست کردن نکات مهم و مسائلی از این دست.

8-بسیاری از اساتید می کوشند در خلال تدریس چند نکته اصلی و چندین نکته کم اهمیت تر بیان کنند و بقیه سخنرانی را به مطالب توضیحی و مثالها اختصاص دهند. سعی کنید نکات اصلی را یادداشت کنید و خود را در دام نکات کم اهمیت تر که ارتباط اندک با یکدیگر دارند، اسیر نکنید .اگر خوب گوش کنید به ارتباط میان آنها پی خواهید برد. در مورد مطالبی که استاد آنها را با اهمیت تلقی می کند دقت نظر به خرج دهید.

9-یادداشت های اصلی خود را به صورت روشن و خوانا بنویسید تا برای خودتان قابل خواندن باشند. ولی هرکجا که توانستید از علائم اختصاری ابداعی خودتان استفاده کنید .این کار مستلزم دوباره نویسی یادداشت هایتان است تا در زمان بهتری بتوانید آن را بخوانید و بدان بیندیشید .همچنین پاکیزگی از جهاتی حسن است ولی الزاما یادگیری شمارا افزایش نمی دهد .

10- درکلاس در ردیفهای جلوتر بنشینید، زیرا آنجا حواستان کمتر پرت می شود و شنیدن، دیدن مطالب مهم، ساده تر می باشد.  • حسین توکلی

مهارتهای زندگی

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی